Boya; bir yüzey üzerine tatbik edildiğinde, dekoratif ve koruyucu tabaka (film) oluşturan kimyasal bir malzeme olarak tanımlanır.

   İnşaat Boyaları; Su Bazlı ve Sentetik Bazlı olarak iki ana gruba ayrılır. Su bazlı boyalar kendi içinde iç cephe (plastik boya, silikonlu boya, ipek mat boya, yarı mat saten boya, küf dirençli boya, fosforlu boya v.b.) ve dış cephe (silikonlu dış cephe, akrilik dış cephe, texture boya, elastik kauçuklu boya v.b.) ürünleri olarak gruplanabilir.

   Boyama işleminden önce en önemli konu yüzey hazırlığıdır. Boya öncesi kullanılması gereken astar, mutlaka son kat boyaya uygun olarak seçilmelidir. Dış Cephe astarları genellikle beyaz renkli, iç cephe astarları ise şeffaftır. Astarların difüzyon kabiliyeti fazla olduğu için boya ile yüzey arasında aderansı (yapışmayı) arttırır. İnce yapısından dolayı yüzeye derinlemesine nüfuz eder.
Dikkat: Kireçle astarlanmış duvarlara doğrudan boya sürmek yanlış bir uygulamadır.

   Boya uygulamasında en dikkat edilecek husus aynı markaya ait ürünlerin kullanılmasıdır. Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatları mutlaka okunmalı ve tavsiyelere uyulmalıdır. Hiçbir boya kirli ve nemli yüzeylere uygulanmamalıdır. Yüzey, uygulama yapılacak boyanın cinsine göre hazırlanmalı, zemin hatalardan arındırılmalıdır.İlk defa boyanacak yeni çimento sıvalı veya brüt beton yüzeyler için en erken uygulamanın 3-4 hafta sonra yapılmasına dikkat edilmelidir. Bütün boyalar uygulamaya geçmeden önce, bir karıştırıcı ile iyice karıştırılmalıdır. Boyalar çok sıcak, çok soğuk ve rüzgarlı ortamlarda uygulanmamalıdır.Boyama işlemi ince katlar halinde yapılmalıdır. Boyaya toz veya sıvı katkı yapılmamalı ve ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla inceltilmemelidir. İyi yapışma sağlamak için; parlak yüzey, zımparalama işlemi yapılarak matlaştırılmalıdır. Artan boyayı tekrar kullanabilmek için boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden eklemeli ve karıştırılmadan ağzı kapatılarak serin bir yerde saklanmalıdır.

 • plastik boya, saten boya, su bazlı boya, dış cephe boyası, boyama, yağlı boya, boya renkleri, boya fiyatları, boya kataloğu, boya dekorasyon, boya sanayi, duvar boyası, akrilik boya, boya Ankara, boya firmaları, boya nedir, boya çeşitleri, ahşap boya, boya İzmir, boya kimya, boya renk kartelası, istanbul boya, inşaat boyaları, silikonlu boya, boya üretimi, sentetik boya, boya imalatı, boya sektörü, astar boya, boya özellikleri, grenli boya, saten boya renkleri, iç cephe boyaları fiyatları, iç cephe boyaları, iç cephe boyası, iç cephe renkleri, iç cephe boya renkleri, iç cephe kartelası, iç cephe duvar, ev, bina, yapı, inşaat villa boyaları.


 •     Kapat
  Bianca Boya
  ara ara  
   
        Üye Girişi
        Uzman Görüşü
        Renklerin Dili
         Dekoratif Yapı Sistemleri
         Isı Yalıtım Sistemleri
        Boya Hakkında

     Haberler

  Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

  Get Adobe Flash player

  Artistico Dekoratif Ürün Grubu